Łysienie plackowate – leczenie, przyczyny, objawy

Łysienie plackowate to wyjątkowo nieestetyczna jednostka chorobowa skóry głowy. Co więcej – nadal pozostająca sporą zagadką dla medycyny.

Mimo licznych badań, o łysieniu plackowatym nie można powiedzieć nic, co mogłoby być brane za pewnik. Tę chorobę uważa się, za autoimmunologiczną – tj. Wynikająca z autoagresji organizmu względem mieszków włosowych. Potwierdzeniem tej tezy ma być chociażby fakt, iż bardzo często występuje w asyście innych przypadłości autoimmunologicznych.

Łysienie plackowate – jak się objawia?

Ten typ wypadania włosów, w pierwszym stadium choroby nie jest zbyt widoczny. Ogniska wyłysień mają zaledwie 10-15 mm średnicy, co bardzo łatwo można zatuszować. Niestety, wraz z upływającym czasem – łysienie obejmuje coraz większą część głowy. Placki potrafią osiągać średnicę kilku centymetrów.

Ogniska zapalne mogą powodować świąd. Skóra jednak nie jest podrażniona. Po kilku miesiacach włosy odrastają. Łysienie plackowate jest jednak chorobą przewlekłą i mającą tendencje do nawracania.

Łysienie plackowate – co stanowi przyczynę?

Reakcja autoimmunologiczna organizmu kształtowana jest przez patologię układu odpornościowego. Medycyna nadal nie posiada dostatecznej wiedzy by stwierdzić, co faktycznie stanowi przyczynę takiej, a nie innej reakcji na mieszki włosowe.

Nie mniej jednak, lekarze w formie profilaktyki zalecają – odpowiednio odżywiać włosy i zahowywać ich higienę. Warto również ograniczyć ilość i częstotliwość stosowanych stylizatorów chemicznych oraz wykorzystywanie lokówek, prostownic, suszarek i innych urządzeń bazujących na wysokiej temperaturze (negatywnie odbijają się na kondycji włosa i skóry).

Łysienie plackowate – leczenie

Łysienie plackowate jest niezwykle trudne w leczeniu. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu wiedza medyczna jest w tym zakresie mocno ograniczona.

Powszechne zastosowanie znajdują następujące środki: finasterydy, minoxidil. Stosowana jest również mezoterapia igłowa, fototerapia, laseroterapia oraz zabiegi wykorzystujące pole magnetyczne.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*