Łysienie androgenowe

Łysienie typu męskiego to najpopularniejszy typ wypadania włosów. Ten stan chorobowy dotyczy ponad 50% mężczyzn powyżej pięćdziesięciu lat oraz około trzydziestu procent mężczyzn w przedziale wiekowym 25-40 lat.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe nie bez powodu określane jest mianem męskiego, gdyż jest ściśle związane z testosteronem. Aktywna forma tego hormonu, znana jako DHT (dihydrotestosteron) osłabia mieszki włosowe, co stanowi główną przyczynę łysienia.

Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa bezpośrednio na opóźnienie produkcji włosów, ich osłabienie, a następnie całkowite zahamowanie.

Wśród pozostałych przyczyn wymienia się również zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy. Dotyczy to jednak niewielkiego odsetka osób.

Łysienie androgenowe – przebieg choroby

Łysienie typu męskiego może występować już u osób nastoletnich. Głównym objawem choroby jest cofnięcie się lini włosów na czole i skroniach pacjenta. Następnie pojawia się łysina u szczytu główy. W późniejszym okresie łysienie dotyka całego obszaru głowy.

Łysienie androgenowe można podzielić ze względu na szybkość postępowania:

  • łysienie ciężki (rozpoczyna się w wieku około 16 lat)

  • łysienie średnie (rozpoczyna się w wieku około 25 lat)

  • łysienie lekkie (rozpoczyna się w wieku około 40 lat)

Najczęściej spotykamy się z łysieniem lekkim (dotyczy około 70% przypadków).

Łysienie androgenowe – leczenie

Obecnie medycyna oferuje kilka rozwiązań jeśli chodzi o leczenie łysienia androgenowego. Zdecydowanie najczęściej lekarze stosują farmakoterapię doustną.

Coraz większy udział na rynku mają również szampony przeciw wypadaniu włosów, które opierają swoje działanie na minoxidilu – aktywnym składniku odpowiedzialnym za zahamowanie wypadania i stymulowaniu włosa do wzrostu.

Alternatywnym rozwiązanie, stosowanym od pokoleń są domowe receptury – maseczki drożdżowe, miodowe, jajkowe oraz płukanki z ziół i kąpiele w soli morskiej. Włosy po łysieniu androgenowym można odbudować poprzez zabieg przeszczepu włosów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*