Łysienie androgenowe – leczenie, przyczyny

Łysienie androgenowe to choroba skóry głowy, która objawia się poprzez wypadanie włosów. Ten typ łysienia stanowi ponad 90% wszystkich przypadków nadmiernego wypadania włosów. Powszechnie, łysienie androgenowe określane jest mianem łysienia typu męskiego, gdyż w zdecydowanej większości dotyka mężczyzn.

Łysienie androgenowe – przyczyny występowania

Przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na dihydrotestosteron, czyli związek stanowiący pochodną testosteronu. Jest to przypadłość dziedziczna, której leczenie na ten moment jest praktycznie niemożliwe.

Do nadmiernego wypadania włosów przyczyniać się może również:

Niewłaściwa dieta – złe nawyki żywieniowe mogą osłabić skórę głowy i powodować zmiany w strukturze włosa, które doprowadzają do jego degradacji.

Korzystanie ze zbyt silnych detergentów – wybór kosmetyków ma ogromny wpływ na skórę głowy oraz włosy. Należy wybierać preparaty dostosowane do genotypu skóry i wrażliwości włosa.

Palenie papierosów, alkohol – używki również mogą przyczyniać się do wypadania włosów, przerzedzeń. Dodatkowo mogą być źródłem innych problemów, takich jak np. Łupież.

Leczenie hormonalne – na łysienie wpływ może mieć również zaburzenie równowagi hormonalnej.

Łysienie androgenowe – objawy

Pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się już u nastolatków. Początkowo następuje cofniecie linii włosa. Wraz z upływającym czasem pojawiają sie charakterystyczne zakola, a następnie włosy wypadają na czubku głowy, tworząc tzw. gniazdo. Dodatkowo, włosy mogą ulec przerzedzeniu na całej głowie.

Łysienie androgenowe – leczenie

Leczenie łysienia androgenowego jest procesem niezwykle trudnym, który nie daje gwarancji skuteczności. Obecna medycyna oferuje kilka rozwiązań, najpopularniejsze z nich to:

  • leki z minoxidilem
  • leki z estradiolem
  • przeszczep włosów
  • leki z finasterydem
  • terapię magnetyczną
  • laseroterapię NTL

Ponadto, przy leczeniu zaleca się zmianę trybu życia na zdrowszy (stosowanie diety, wzmożenie aktywności fizycznej) oraz stosowanie preparatów kosmetycznych o charakterze odżywczym. Powszechnie wykorzystuje się również suplementy na wypadanie włosów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*