Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów jest schorzeniem równie często występujących u mężczyzn jak i u kobiet. U kobiet występuje najczęściej łysienie androgenowe damskie i łysienie rozlane. Łysienie androgenowe najczęściej występuje wraz z podwyższonym poziomem androgenów. Czynnikiem może też być genetyka danej osoby.

Utrata włosów ma miejsce najczęściej w kątach czołowych i na szczycie głowy. W przypadku, gdy czynnikiem, który powoduje łysienie jest uwarunkowanie genetyczne, podczas leczenia można stosować środki o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym. Zewnętrznie zaleca się preparaty z dodatkiem estrogenów. Ważne jest to, że zarówno antybiotyki wewnętrzne jak i zewnętrzne należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Łysienie rozlane może być objawem różnego rodzaju stanów chorobowych, takich jak nerwica, zaburzenia hormonalne, obniżony poziom żelaza w surowicy krwi. Leczenie rozlanego łysienia u kobiet prowadzone jest na zasadzie wykluczenia innych schorzeń - wymaga to wykonania kilku dodatkowych badań. W przypadku, gdy uczuwamy napięcie skóry głowy, zalecane jest przyjmowanie dużych dawek witaminy E. We wszystkich przypadkach odradza się farbowania włosów czy używania żeli i lakierów. Do mycia powinno używać się łagodnych szamponów bez barwników i substancji zapachowych.

Każdy przypadek łysienia musi być zbadany przez lekarza, ponieważ przyczyną utraty włosów zarówno mogą być złe nawyki w układaniu włosów jak i ciężkie choroby. Leczenie wymaga determinacji i samozaparcia, gdyż kuracje na ogół dają efekty dopiero po 2-3 miesiącach systematycznego stosowania.