Przyczyny wypadania włosów

Aby zapobiec wypadaniu włosów, należy najpierw zdiagnozować przyczynę ich utraty, co wcale nie jest łatwą sprawą. Przyczyny wypadania włosów są bardzo indywidualne i zależą od przeróżnych czynników i sytuacji w jakiej się znajdujemy, ponieważ przyczyną może być zarówno złe uczesanie włosów jaki i choroba.

Przyczyną mechaniczną u osoby dorosłej może być uczesanie wywołujące nadmierne napięcie włosów. W tych przypadkach zaleca się po prostu zmianę uczesania. Z kolei przyczyna toksyczna dochodzi przede wszystkim w wyniku zatrucia. Utrata włosów jest niemal całkowita, a odrost następuje po ok. 6-8 tygodniach. Przy zatruciach leczenie pacjenta to przede wszystkim podanie antidotum i ratowanie życia chorego.

Choroby ogólnoustrojowe powodujące łysienie to między innymi: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Przyczyną utraty włosów mogą być również leki cytostatyczne i immunosupresyjne stosowane obecnie nie tylko w schorzeniach nowotworowych, ale także w ciężkich odmianach łuszczycy, pęcherzycach. Także leki przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe czy też środki antykoncepcyjne mogą być powodem tego schorzenia.

Włosy mogą wypadać nadmiernie także w trakcie przebiegu chorób skóry lub skóry głowy.