Skuteczne sposoby na łupież

Pojawiające się białe łuski na naszych barkach to znak, że nasza skóra źle znosi drożdżaki z grupy Pityrosporum ovale. W większości przypadków to właśnie one odpowiedzialne są za występowanie łupieżu.

Łupież dzielimy na kilka typów. Najczęściej spotykamy się z łupieżem suchem oraz łupieżem tłustym. Oba przypadki nie są groźne i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Różnica przede wszystkim polega w objawach oraz bezpośredniej przyczynie występowania.

Łupież suchy

Łupież suchy wywoływany jest nawet przez najmniejsze populacje Pityrosporum Ovale. Te drożdżaki naturalnie występują na skórze głowy. Nadwrażliwość sprawia, że procesy leczenia często okazują się znacznie bardziej kłopolitliwe.

Łupież tłusty

Skóra, która ma tendencje do przetłuszczania się to doskonałe środowisko do rozwoju drożdżaków Pityrosporum Ovale. W przypadku, gdy ich ilość wzrasta, zwiększa się także ilość odchodów, które generują. To z kolei doskonała okazja do rozwoju stanu zapalnego i łupieżu.

Skuteczne sposoby na łupież suchy i tłusty

Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem na łupież suchy i tłusty są szampony przeciwłupieżowe. Wykorzystywać należy tylko i wyłącznie te specjalistyczne, zawierające w składzie substancje aktywne. Doskonale w walce z łupieżem sprawdza się ketokonazol, który niweluje populacje drożdżaków do absolutnego minimum.

W przypadku gdyby kuracja szamponem nie okazała się skuteczna, lekarz może zalecić środki farmakologiczne w postaci tabletek przeciwgrzybiczych oraz specjalistyczne maści do stosowania miejscowego.

Należy również wiedzieć, że łupież może być efektem innych chorób, takich jak łuszczyca, czy zapalenie skóry głowy. Wówczas realizowane są indywidualne sposoby walki z problemem. Nie mniej jednak – w każdym z przypadków prawidłowa pielęgnacja jest absolutnie konieczna.

Powszechnie stosuje się również domowe sposoby: maseczki drożdzowe, miodowe, oliwkowe i inne. Ponadto, wykorzystuje się takie rośliny zielne jak szałwia, pokrzywa czy rumianek.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*